Małe mieszkanie można optycznie powiększyć, stosując pewne triki oszukujące wzrok. Należy do nich stonowana kolorystyka, taki sam albo podobny rodzaj podłogi, można również pociągnąć ten sam rodzaj zabudowy meblowej z przedpokoju do salonu. Pomieszczenia przechodzące płynnie z jednego w drugie tworzą harmonijną całość, która optycznie sprawia wrażenie większej.
Jak umeblować niewielkie pomieszczenie?
Najlepszym rozwiązaniem na umeblowanie małych wnętrz jest zastosowanie lekkich i wysokich konstrukcji. W takich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdza się styl minimalistyczny i nowoczesny albo skandynawski, w którym stosowane są naturalne surowce i jasne kolory. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zestawów meblowych łączących w sobie różne funkcje. Można również wybrać jeden mebel, który będzie pełnił główną funkcję, np. kanapa w oryginalnej kolorystyce, a pozostałe elementy umeblowania będą jedynie jego uzupełnieniem. Mebli nie powinno być zbyt wiele, dobrze prezentują się zwłaszcza modele z zaznaczoną linią wertykalną. Warto zdecydować się na jedną dużą grafikę lub zdjęcie na ścianie zamiast kilku mniejszych. Łóżka, kredensy czy komody powinny być zaopatrzone w delikatne nóżki, są one niewielkim elementem, jednak wpływają na powstawanie iluzji dodatkowej przestrzeni. Dużą oszczędność miejsca daje zastosowanie drzwi przesuwnych albo przeszklonych, wnętrza dzięki temu stają się dobrze doświetlone, a dzięki temu wydają się większe. Światło powinno być rozproszone, nie wystarczy zainstalowanie jednej lampy w centralnym miejscu na suficie, minimalistyczne i lekkie lampy powinny być rozmieszczone na całej powierzchni wnętrza.
Kolorystyka w małych wnętrzach
Zazwyczaj niewielka przestrzeń mieszkania powinna posiadać sufit i podłogę w jasnym zabarwieniu, jednak kiedy mieszkanie jest jasne z dużymi oknami i dobrym dostępem światła słonecznego, wówczas podłoga w wyrazistym kolorze daje wrażenie większej przestronności. Pomieszczenie wydaje się głębsze, jeśli w tym samym kolorze pomalowane są ściany boczne, z kolei większe wydaje się wnętrze, w którym ściana i sufit naprzeciwko wejścia utrzymane są w tym samym kolorze. Małe pomieszczenie, duży problem? Niekoniecznie! . Aby podwyższyć wizualnie wnętrze, można również ścianę naprzeciwko drzwi wejściowych ozdobić tapetą w pionowe pasy. Odpowiednio dobrane tematycznie tapety mogą sprawiać wrażenie, że ściana ciągnie się o wiele dalej poza punkt, w którym rzeczywiście się kończy. Na jednej ze ścian można zastosować widok panoramy miasta, alejki w parku, albo dodatkowej przestrzeni, takie rozwiązanie dodaje głębi i stwarza iluzję dodatkowego obszaru. W małych pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdza się również kolor biały, zaciera on wyraźną różnicę między ścianami i sufitem, dzięki temu, że odbija światło, doświetla pomieszczenie. Małe wnętrze może również zyskać wizualnie, dzięki odpowiedniemu zastosowaniu luster. Szklana tafla może powiększyć przestrzeń nawet dwukrotnie, dzięki lustrom możliwe jest także skorygowanie nieodpowiednich proporcji wnętrza, trzeba jedynie pamiętać, aby były umieszczone w cienkich i delikatnych ramach.
Właściciele małych mieszkań często pozbywają się ścianek działowych, co zwiększa przestrzeń i dodaje głębi pomieszczeniu. Aranżacja niewielkiego pomieszczenia jest sporym wyzwaniem, bardzo ważne jest dobranie odpowiednich barw, mebli i wszystkich elementów takiej przestrzeni. Stosując odpowiednie triki, można stworzyć harmonijny i przytulny kącik, jednak na początku trzeba dokładnie wiedzieć, jaki ma być ostateczny efekt.