Krwiaki to zmiany tworzące się pod wpływem pęknięcia naczyń krwionośnych w wyniku urazów mechanicznych. Część z nich wchłania się samoistnie, ale niekiedy mogą one zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Objawami są zaczerwienienie, ból i stany zapalne. Wyróżniamy krwiaki podskórne i krwiaki narządów wewnętrznych, np. krwiak mózgu, krwiak okularowy, krwiak macicy. Pomocą w leczeniu krwiaków może okazać się leczenie pijawkami. Pijawki uwalniają do organizmu pacjenta m. in. hirudynę, lek o działaniu przeciwzakrzepowym. Do hirudoterapii dopuszcza się wyłącznie pijawki pochodzące z kontrolowanych hodowli.

Czym są krwiaki?

Czasami naczynia krwionośne pękają, a wylewająca się z nich krew tworzy krwiaki. W przeciwieństwie do siniaka, który jest płaski, krwiaki potrafią być wypukłe. Część krwiaków wchłania się samoistnie, ale niekiedy stwarzają one zagrożenie dla zdrowia i życia. Ich objawy to zaczerwienienie, ból i stany zapalne. Leczenie krwiaków zależy od ich umiejscowienia i rozległości. Najłatwiej poradzić sobie z krwiakami podskórnymi, gdy wystarczy przykładanie lodu lub zastosowanie przepisanej przez lekarza maści. Większe problemy pojawiają się, kiedy krwiak dotyczy miejsca pod paznokciami lub jest położony w którymś z organów wewnętrznych.

Kiedy niechcący przytrzaśniemy palce, może utworzyć się tam krwiak. Wówczas najlepiej będzie moczyć dłoń w wodzie z sodą lub w roztworze wody z mydłem. Czasami konieczne będzie zastosowanie leków przeciwzapalnych. Po urazie mechanicznym głowy może pojawić się krwiak mózgu lub krwiak okularowy, objawiający się zasinieniem wokół oczu. U 20 procent kobiet w ciąży zdarza się krwiak macicy, który leczy się, podając witaminę C, a czasami także leki hormonalne lub przeciwskurczowe.

Hirudoterapia lekarstwem na krwiaki

Hirudoterapia, inaczej leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami), to metoda, którą znali już starożytni Egipcjanie. Przez wieki stosowana była w celu oczyszczania krwi, usuwania krwi „zepsutej” czy występującej w nadmiarze. W latach 60. XX wieku odkryto sekret, który czyni pijawki tak skutecznymi: to zawarta w ich ślinie hirudyna. Jest to białko wykazujące działanie przeciwzakrzepowe, uniemożliwiające przekształcenie protrombiny w trombinę. Trombina jest enzymem aktywującym proces krzepnięcia krwi. Oprócz tego wydzielina ślinowa pijawek zawiera inne dobroczynne substancje, w tym zwane hormonami szczęścia endorfiny!

Sportowcy chwalą sobie pijawki, które niejednokrotnie przykładane są na krwiaki występujące po kontuzjach. Samo przystawianie pijawek jest bezbolesne, dzięki uwalnianym przez nie substancjom przeciwbólowym. Do upuszczania krwi dopuszczane są jedynie pijawki (http://pijawki.abros.pl/) pochodzące z kontrolowanych hodowli.