board-64269_640

Język angielski stał się już na tyle popularny, że chcą go poznać nie tylko uczniowie szkół średni w celu zdania matury czy otrzymania dobrej pracy. Nawet dorośli, którzy cieszą się pewna posadą, coraz liczniej uczęszczają na kursy językowe. Dlaczego? Język angielski otwiera przed nami mnóstwo możliwości i jest kluczem do rozwoju kariery, Poza tym, jak wiadomo, ciągłe poszerzanie swoich umiejętności dowartościowuje nas i dodaje pewności siebie. Nawet, będąc w średnim wieku i znajdując się w pewnej, korzystnej sytuacji finansowej, nie powinniśmy zapominać o własnym rozwoju intelektualnym.

Proces nauki u dzieci  dorosłych

Większość ludzi żyje w błędnym przekonaniu, że nauka języka obcego po 30-stce jest na tyle trudna, że w ogóle nie ma sensu się za nią zabierać. Duża część społeczeństwa jest przekonana, że tylko dzieci i młodzież mają na tyle chłonny umysł, aby zapamiętać nowo poznane zwroty, słownictwo i reguły gramatyczne. Okazuje się jednak, że wiek w ogóle nie ma znaczenia. Z tego powodu, w szkołach językowych czy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku coraz częściej można się spotkać z zajęciami organizowanymi dla seniorów. Nauka może być skuteczna w każdym wieku, pod warunkiem, że lektorzy stosują odpowiednie systemy. Popularne przekonanie, które głosi, że najłatwiej jest uczyć się języka obcego w wieku poniżej 7-dmiu lat można w prosty sposób wyjaśnić. W przedszkolach czy w zerówkach, nauczyciele układają zajęcia dopasowane do zdolności umysłowych swoich podopiecznych. Nie występują tu przypadki, w których dzieci siedzą z nosem utkwionym w książce czy też muszą regularnie zdawać testy. Nauka odbywa się poprzez zabawę i to właśnie wtedy, umysł ludzki chłonie najwięcej informacji. Dzieci kojarzą poznane słówka z konkretnymi emocjami czy też czynnościami, dzięki czemu zapamiętuje na sługi czas.

Konwersacja jako podstawa owocnego kursu

Oczywiście nie wymaga się od lektorów, by na kursie językowym dla dorosłych, śpiewali z uczestnikami piosenkami czy też organizowali różnego rodzaju zabawy. Można jednak urozmaicać lekcje, przygotowując zagadki czy proste gry w stylu „państwa – miasta”. W przypadku dorosłych słuchaczy, najważniejsze jest to, aby jak największa część zajęć stanowiła konwersacja. Wiadomo bowiem, że osoby w dojrzałym wieku nie uczą się języka obcego po to, by zdać egzamin, a w celu opanowania umiejętności płynnej wypowiedzi.

Kurs językowy może być doskonałą podstawą do nauki. Zaleca się, aby między zajęciami, ćwiczyć język indywidualnie, poprzez mówienie do lustra, słuchanie zagranicznego radia czy telewizji lub czytanie angielskiej pracy.