baby-516021_640Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to duże wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale i jego rodziców. Nieodpowiednie przygotowanie do wizyty i bolesne zabiegi u dentysty mogą spowodować uraz na całe życie. Strach odczuwany we wczesnych latach życia pozostaje w pamięci najdłużej. Dlatego kiedy mały pacjent dorośnie, może w dalszym ciągu bać się badania dentystycznego. Regularne kontrole są jednak bardzo ważne, gdyż zapobiegają przeobrażaniu się drobnych ubytków w większe.

Pierwsza wizyta

Pierwszych oględzin uzębienia dziecka dokonuje pediatra. Może on potwierdzić prawidłowy stan wszystkich zębów, lub z określonego powodu skierować rodziców wraz z dzieckiem do dentysty. Jeśli natomiast pediatra nie wykrył żadnego problemu, a dziecko nie odczuwa bólu zębów, pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym odbywa się między szóstym a siódmym rokiem życia. Najlepiej jest odwiedzić dentystę dziecięcego wtedy, gdy jesteśmy pewni, że z uzębieniem jest wszystko w porządku. Dzięki temu badanie przebiegnie szybko i bezboleśnie i mały pacjent właśnie tak je zapamięta. Nie należy mówić w obecności dziecka, że sami boimy się dentysty, albo, że podczas ostatniego zabiegu bardzo bolał nas ząb.

Krzywy zgryz

Jeśli dziecko często ssie kciuk lub smoczek, jego zgryz może nie ułożyć się prawidłowo. Należy poddać go leczeniu, gdyż może on nawet wpłynąć na skrzywienie kształtu twarzy. W tym celu dentysta wykonuje badania, a następnie wyciąga wnioski. Skutkiem może być aplikacja aparatu stomatologicznego zdejmowanego lub stałego, czyli przyklejanego na cały okres leczenia. Inną metodą jest zlecenie wykonywania ćwiczeń przy użyciu patyczka stomatologicznego.

Próchnica

Najczęstszym problemem występującym u dzieci jest próchnica. Objawia się matowymi, kredowobiałymi plamami, wyróżniającymi się na tle błyszczącego, zdrowego szkliwa. Z czasem stają się ciemniejsze i coraz bardziej szorstkie. Powoduje to zniszczenie szkliwa, które w końcu sie załamuje, tworząc ubytek. Aby go wypełnić, dentysta, za pomocą wiertła, kształtuje otwór tak, by zmieścić w nim plombę. DENTeam podkreśla, że aby zapobiec powstawaniu próchnicy, należy zadbać o właściwą dietę dziecka.

Odpowiednio szybka interwencja pozwoli na zwalczanie chorób uzębienia. Zadaniem rodziców jest ukształtowanie właściwych nawyków u dziecka, które pomogą utrzymać prawidłowy stan zębów.