hospital-207692_640Jeśli zwykły lekarz rodzinny nie jest w stanie pomóc, trzeba udać się do specjalisty. Która z poradni jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wyspecjalizowany specjalista

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jacy specjaliści pracują w danej przychodni. Trzeba wiedzieć, czy mają doświadczenie, czy ich praktyka jest wieloletnia. O poradni dobrze świadczy fakt, jeżeli pracujący w niej specjaliści są też zatrudnieni w okolicznych szpitalach. Dzięki temu można przypuszczać, że lekarze mają dużą wiedzę i są odpowiednio przygotowani do diagnozowania chorób.

Właściwie nie ma żadnych ograniczeń w wyborze dowolnego specjalisty i poradni. Nie istnieje zjawisko rejonizacji w tym względzie – nie trzeba udawać się do poradni zlokalizowanej najbliżej miejsca zamieszkania. Można zapisać się do dowolnej przychodni. Dlatego tak ważne jest, by wcześniej dobrze przemyśleć parę kwestii. Dobry lekarz specjalista wydaje pacjentowi wszystkie niezbędne zaświadczenia i opinie, które są zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli trzeba, obejmuje pacjenta stałą opieką i dobiera odpowiednie leczenie specjalistyczne. Powinien także zawsze wystawić pacjentowi zaświadczenie z rozpoznaniem choroby i zalecaną terapią. Później lekarz rodzinny na podstawie tych wskazówek może zapisywać właściwe recepty i odpowiednio leczyć pacjenta.

Uprzejmość i profesjonalizm

Warto przy wyborze zorientować się także, czy przychodnia jest odpowiednio wyposażona. W gabinetach powinny być umieszczone odpowiednie sprzęty, które umożliwią szybkie i dokładne badanie w razie potrzeby. Dobrze jest także wybrać się na próbę do poradni i porozmawiać z recepcjonistkami, pielęgniarkami i jeśli to możliwe – również z lekarzem. Czasami już po wstępnej rozmowie można zauważyć, czy pracownicy przychodni potrafią uszanować pacjenta, są dla niego uprzejmi i traktują go z szacunkiem. Podczas takiej wizyty można także zauważyć, czy pacjencji czekają w długich kolejkach oraz czy szybko można umówić się na wizytę.