kamera_samochodowa_xblitz_professional_p500_rejestrator_jazdy_xblitz_p500_1

Kamera samochodowa jest urządzeniem, które służy nie tylko rejestrowaniu trasy, ale przede wszystkim jest narzędziem pomiarowym. Na szczęście coraz więcej kierowców zdaje sobie sprawę, jak przydatny w samochodzie jest wideorejestrator, a tego typu urządzenia stają się coraz bardziej popularne. Do czego konkretnie może przydać się kamera samochodowa oraz jakie powinna mieć cechy?

Po co kamera w samochodzie? 

Kamera samochodowa przydaje się w wielu przypadkach i ma szerokie spektrum zastosowań. Może być po prostu urządzeniem rekreacyjnie monitorującym trasę. Nagraną trasę można później przenieść na cyfrową mapę, np. Google Maps. Ponadto oglądanie nagrań z trasy może pomóc w wyeliminowaniu często popełnianych błędów na drodze, których nie zauważa się na bieżąco. Niestety zdarza się, że kierowcy zostają bezprawnie zatrzymani przez policję i równie bezprawnie dostają mandaty. Nagranie takiej sytuacji może być pomocne i uchronić przed płaceniem niezasłużonej kary. Ponadto film z trasy może być dowodem dla policji lub ubezpieczyciela w przypadku kolizji lub wypadku drogowego. Często zarejestrowane obrazy, po analizie biegłych, stają się dowodami w sądzie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery? 

Przede wszystkim jakość zapisu i rozdzielczość. Przyjmuje się, że minimalna rozdzielczość nagrywanego obrazu powinna wynosić 720p, są jednak kamery, które nagrywają w rozdzielczości wyższej. Jednak wyższa jakość obrazu powoduje, że mniej plików zmieści się w pamięci urządzenia. Dlatego kolejnym ważnym elementem jest możliwość rozszerzenia pamięci, poprzez dodatkową kartę SD. Niektóre urządzenia tego typu posiadają opcję zapisu w pętli. Oznacza to, że po wykorzystaniu całej pamięci, urządzenie nadpisze nowe filmy na starych. Ma to swoje dobre strony, może jednak spowodować utratę ważnych plików. Nie bez znaczenia pozostaje również kąt nagrywania. Rejestratory samochodowe powinny mieć jak najszerszy kąt widzenia, aby na nagraniu znalazły się przynajmniej dwa pasy jezdni. Przeważnie kamery posiadają kąt widzenia równy 120 stopni, jednak warto zainwestować w kamerę ze 150 stopniowym kątem nagrywania. Kamery wyposażone w czujnik ruchu rozpoczynają nagrywanie w momencie, gdy samochód ruszy z miejsca. Najlepsze kamery samochodowe posiadają również inne opcje, np. tryb monitorowania parkingu, czujnik uderzeniowy czy możliwość robienia zdjęć lub podłączenia kamery do komputera, jako kamerkę internetową.