Chcąc mieć psa, kota czy inne zwierzę, musimy pamiętać, że aby zdrowo się rozwijało, potrzebna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Skoro ludzie starają się unikać produktów, które mają w sobie mnóstwo chemii, to dlaczego nasze pupile mają taką karmę jeść? Jest kilka zasad, którymi właściciele powinni się kierować przy wyborze karmy. Aby je poznać, czytajcie dalej.

Skład

Jest wiele marek karm, które spełniają najwyższe współczesne normy żywieniowe, lecz są także te, które posiadają ubogie wartości odżywcze. Spożywanie tego typu karm może powodować szereg dolegliwości u naszych zwierzaków, przez co konieczne będą wizyty u weterynarza http://duowet.net/.
Dobra karma dla psa lub kota powinna mieć w składzie na pierwszym miejscu mięso, dokładnie takie samo jak to spożywane przez ludzi. Wspaniale by było, jakby pochodziło z ekologicznych, otwartych hodowli, w których zwierzęta nie są karmione antybiotykami. Dobrej jakości karma zawiera również dodatek podrobów takich jak serce, żołądek czy nerki, które są doskonałym źródłem białka i tłuszczu. Ważne, aby mięso na etykiecie było odpowiednio opisane, przykładowo: beef (wołowina), chicken (kurczak), a nie zwyczajnie „mięso”. Różnego rodzaju mączki także muszą być dokładnie określone, ponieważ samo meat meal (mączka mięsna) nie wiele nam mówi i tak naprawdę może być wszystkim, również odpadami z uboju.

Należy zwrócić także uwagę, czy w składzie są produkty genetycznie modyfikowane (GMO). Jeśli tak, lepiej od razu odrzućmy tę karmę.

Sztuczne barwniki, konserwanty, cukier czy polepszacze smaku i zapachu to coś, co również nie powinno się znaleźć w dobrej klasy jedzeniu dla psów i kotów. Dobrze i przede wszystkim zdrowo byłoby dla naszych pupili, aby wszystkie składniki były pochodzenia naturalnego.

Zgodnie z najwyższymi normami żywieniowymi, w skład dobrych karm nie powinny wchodzić zboża takie jak kukurydza, pszenica, soja lub ich pochodne (gluten, mączka). Co więcej, w karmach dla kotów w ogóle należy unikać jakichkolwiek zbóż. Są ciężkostrawne i mogą powodować alergie http://duowet.net/diagnostyka-obrazowa-psow/.

Cechą odpowiedniej karmy jest również bogactwo witamin, minerałów i aminokwasów. Ważnym składnikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, odpowiednio dobrane dla danego gatunku psa lub kota.

Cena

Już sam koszt karmy powinien nam wiele powiedzieć. Wiadomo, że najtańsza marketowa karma nie będzie zawierać tylu składników odżywczych ile powinna, a już na pewno nie będzie miała na pierwszym miejscu w składzie mięsa – co niestety czyni ją niepełnowartościową.