Zespół suchego oka to schorzenie, na którego objawy skarży się nawet co drugi pacjent gabinetu okulistycznego. Pieczenie, kłucie, uczucie obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami, wreszcie suchość oka lub nadmierne łzawienie – to tylko niektóre symptomy. Sprawdź, jak skutecznie zmniejszyć dyskomfort z nimi związany.

Suchość oka lub nadmierne łzawienie oraz szereg towarzyszących objawów takich, jak: rozmyty obraz, pieczenie i kłucie, zbyt częste mruganie i nadwrażliwość na światło wynikają z niedostatecznej ilości lub/i z niedostatecznej jakości filmu łzowego, który pokrywa powierzchnię oka. Kłopoty z jego wydzielaniem mogą mieć podłoże wewnętrzne, na przykład zmiany hormonalne czy choroby wrodzone i nabyte, oraz zewnętrzne, związane z nieodpowiednim trybem życia i ciągłym nadwyrężaniem wzroku. Sprawdź, jak sobie radzić z dyskomfortem związanym z ZSO.

1. Stosuj krople do oczu

To jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na szybką ulgę w pieczeniu, kłuciu i uczuciu obecności ciała obcego pod powiekami. Krople do oczu nawilżające szybko pomagają uzupełnić ubytki w filmie łzowym pokrywającym oko. Pamiętaj, aby używać kropli nawilżających, najlepiej stworzonych na bazie lipidów lub zabierających kwas hialuronowy.

2. Gimnastykuj oko

Gdy zaczynasz odczuwać dyskomfort i suchość oka, zamknij powieki i przykryj je wnętrzami dłoni. Następnie zacznij powoli poruszać oczami w lewo, w prawo, w górę i w dół. Gimnastykuj oczy w ten sposób przez około minutę, a pobudzisz je do wydzielenia łez i uzupełniania braków w warstwie filmu łzowego pokrywającego rogówkę. To dobry sposób na szybką ulgę, jeśli krople do oczu zostawiłeś w domu.

3. Pij dużo wody

Często problemy z wydzielaniem odpowiedniej ilości jakościowego filmu łzowego wynikają zwyczajnie z odwodnienia organizmu. Aby uniknąć tej sytuacji, pij co najmniej 1,5 litra (6-8 szklanek) wody dziennie. Możesz tez pić napary i herbatki owocowe i ziołowe, niesłodzone soki i zieloną herbatę. Pamiętaj jednak, że takie napoje, jak kawa i mocna czarna herbata dodatkowo odwadniają organizm.

4. Zrób sobie przerwę

Jeśli pracujesz przy komputerze i zaczynasz odczuwać dyskomfort widzenia to znak, żeby natychmiast zrobić sobie przerwę. Wyjdź z pomieszczenia i odpocznij, a od razu zauważysz poprawę. Ważne jest także, aby przerwy od ekranu robić sobie regularnie podczas całego dnia pracy, a nie tylko w momencie, gdy oko jest już bardzo wysuszone.

5. Jadłospis dla oczu

Profilaktyka i leczenie zespołu suchego oka polega nie tylko na stosowaniu leków, jak krople do oczu. Możesz także działać od wewnątrz, stosując odpowiednią dietę. Jedz dużo tłustych ryb i olejów roślinnych bogatych w kwasy tłuszczowe Omega 3 (olej lniany, łosoś, makrela) oraz warzywa bogate w witaminę A – marchewkę, dynię, a twoje oczy będą zdrowsze.