Bolesne miesiączki to bolączka wielu dziewcząt i kobiet. Niektóre z nich decydują się więc na przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, które łagodzą ból menstruacyjny lub w tym nieprzyjemnym czasie zażywają ogromne ilości przeciwbólowych środków dostępnych bez recepty. Istnieje jednak wiele skutecznych, domowych i przede wszystkim bezpiecznych dla zdrowia sposobów na bolesne miesiączkowanie.

Ciepły kompres i dużo ruchu!

Najstarszym i najpopularniejszym sposobem na złagodzenie bólu miesiączkowego jest ciepły kompres. Stosując tę metodę należy być jednak bardzo ostrożnym, bowiem zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do niebezpiecznego krwotoku. Ciepło ma działanie przeciwzapalne i rozluźniające, dlatego butelka z ciepłą woda przyłożona do brzucha przynosi ulgę. Można także zastosować ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, które dodatkowo odprężą i rozluźnią ciało. W czasie miesiączki warto się zrelaksować i wyciszyć, bowiem stres może podwoić ryzyko wystąpienia bólów miesiączkowych. W tym czasie dobrze jest więc zastosować jakieś techniki relaksacyjne, np. jogę. Ruch w okresie menstruacji jest również bardzo ważny, bowiem dotlenia organizm i pobudza krążenie. Szybki marsz jest w stanie skutecznie złagodzić ból w dole brzucha, a regularne uprawianie sportu zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu i minimalizuje objawy menstruacji. Ma także działanie antystresowe. Połączenie więc relaksacyjnej kąpieli oraz sportu sprawia, że miesiączka staje się łatwiejsza do zniesienia.

Zespół bolesnego miesiączkowania

Zdarzają się skrajne przypadki, kiedy ból menstruacyjny jest tak silny, że powoduje wątpliwie przyjemną wizytę w szpitalu. W sytuacji, gdy powtarza się to co miesiąc istnieje ryzyko, że cierpimy na tzw. zespół bolesnego miesiączkowania. W tym przypadki niesamowicie skuteczna okazuje się regularna hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami/. Co prawda pijawek nie można przystawiać w okresie miesiączkowania, jednak stosowanie ich regularnie pomiędzy miesiączkami przynosi efekty na przyszłość. Więcej na ten temat dowiesz się, odwiedzając stronę: http://pijawki.abros.pl/.