Iglaki są niewątpliwie atrakcyjną ozdobą ogrodu. Do ich największych zalet, zaraz po atrakcyjnym wyglądzie, jest zimotrwałość. Możesz więc cieszyć się nimi przez cały rok.
Kilka ważnych wskazówek na temat iglaków
Zanim zdecydujesz się na obsadzanie przydomowego ogródka czy działki iglakami, musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Nie wszystkie rośliny, które wybierzesz, nadają się do posadzenia przy płocie czy na środku ogrodu. Nie wszystkie można umieszczać blisko oczka wodnego. Oprócz kwestii miejsca liczy się również gleba oraz odpowiednie nasłonecznienie. Iglaki preferują raczej ziemię próchniczą, pulchną, żyzną i przewiewną.
Jeśli na Twojej działce są gleby podmokłe, wtedy możesz pomyśleć o uprawie cypryśnika błotnego. Natomiast w środowisku kwaśnym poradzi sobie bez problemu mikrobiota syberyjska, świerk biały i pospolity, sosna karłowata oraz pospolita czy jodłą balsamiczna i żywotnikowiec japoński. Zdarzają się też ogrody, w których jest sporo gleby wapiennej. Wtedy warto pokusić się o nasadzanie modrzewia – europejskiego i japońskiego, cisu pospolitego i pośredniego, jodły jednobarwnej oraz różnych odmian jałowca.
Jeżeli chcesz posadzić iglaki w miejscach narażonych na przesuszenie, czyli mocno nasłonecznionych, wybierz deglezję zieloną, modrzew europejski, mikrobiotę syberysjką oraz różne odmiany świerka i sosny.
Jakie iglaki do ogrodu o małej kubaturze?
Także i w małych ogrodach można znaleźć sporo dużo miejsca na kilka atrakcyjnych iglaków. Wystarczy dobrze przemyśleć kwestię rozplanowania przestrzeni przez kupnem krzewów. Na pewno nie będą dobrze wyglądać iglaki rozłożyste i wysokie. Oprócz tego wybieraj do małego ogródka iglaki, które charakteryzują się wolnym wzrostem.
Jest dużo niskich iglaków, które z pewnością ozdobią ogród i nadadzą mu elegancki wygląd. Są to np. cyprysiki – groszkowy Squarossa i Lawsona Argenteovariegata. Pomyśl też o świerku białym CONICA, jałowcu chińskim Blauuw i jodle jednobarwnej Winter Gold. Bardzo ciekawie wyglądają też iglaki o budowie wąskiej, kolumnowej. Majestatyczne, a niewielkie rośliny, które przyciągną spojrzenia wszystkich Twoich gości to np. sosna pospolita 'Fastigiata’, świerk pospolity 'Cupressina’ i żywotnik zachodni 'Columna.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli zdecydujesz się na uprawę iglaków, zadbaj o nie szczególnie przed zimą. Jeśli osiądzie na pędach gruba warstwa śniegu, wtedy mogą wygiąć się i połamać. Pamiętaj więc o podwiązaniu koron.
Musie też wiedzieć, że iglaki podlewa się nie tylko w ciepłe miesiące, ale też w zimie. Rośliny te tracą wodę przez cały rok, ponieważ ciągle transpirują. Kiedy je najlepiej nawadniać? Nie w czasie upałów, ani bardzo zimnych dni. Umiarkowane ciepło jest idealnym czasem na takie zabiegi.
Iglaki to wyjątkowe rośliny, które mogą całkowicie zmienić ogród. Dopasuj je stylistycznie do reszty ogrodu oraz do warunków świetlnych i glebowych. Wtedy osiągniesz w pełni satysfakcjonujący efekt.