Sami Polacy przyznają, że ich wiedza na temat finansów jest na odpowiednim poziomie, a jedyne braki odczuwają w kwestii cyberprzestępstw oraz danych z zakresu podatków. Czy tak rzeczywiście jest? Na jakiej pozycji Polacy plasują się w zakresie świadomości finansowej względem innych mieszkańców Unii Europejskiej? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Co wiemy o pieniądzach?
Znamy jedynie podstawy, a ekonomia nie jest naszą mocną stroną. Nadal uczymy się oszczędności i rozsądnego wydawania pieniędzy. Dopiero zaczynamy doceniać możliwości generowania oszczędności. Zaczynamy też korzystać z instrumentów inwestycyjnych.
Aż 44% Polaków potwierdza, że wie o pieniądzach wszystko. Tylko 17% przyznaje, że w tym zakresie nie ma zbyt dużej wiedzy. Do optymalnej świadomości finansowej przyznaje się o wiele więcej mężczyzn aniżeli kobiet, chociaż to Panie lepiej zarządzają własnymi pieniędzmi i okazują się być bardziej oszczędne.
Polacy a reszta świata
Niestety nie mamy powodów do dumy. Chociaż wydaje nam się, że wiemy wszystko, to tak naprawdę pozostajemy daleko w tyle. O wiele większą świadomość finansową wykazują Niemcy, Holendrzy i mieszkańcy krajów skandynawskich. Na podobnym miejscu plasują się zaś Czesi oraz Węgrzy.
Nadal sytuacja wygląda najgorzej, jeśli pod uwagę weźmiemy wiedzę w zakresie produktów bankowych. Wiemy, czym jest kredyt gotówkowy, ale już nie bardzo orientujemy się w kwestii wyliczania całościowych kosztów takiego zobowiązania. Pozostajemy daleko w tyle, jeśli pod uwagę weźmiemy potrzebę oszczędzania, a inwestowanie nie jest naszą mocną stroną. Oszczędzamy niewiele, a inwestować się boimy przez ryzyko utraty zebranego kapitału.
Co nam da świadomość finansowa?
Świadomość finansowa jest konieczna, by mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi. I cale nie chodzi tu jedynie o przetrwanie do kolejnej wypłaty. Istotne są kwestie oszczędzania i pomnażania kapitału. Tak samo ważne jest rozsądne korzystnie z produktów bankowych, bo kolejny kredyt gotówkowy, zamiast pomóc, może stać się sprawcą zadłużenia i problemów finansowych.
Musimy uświadomić sobie, jak ważne są pieniądze względem przyszłości naszej i naszych bliskich. Pomimo iż zarabiamy coraz więcej, to nad też dużo wydajemy. Świat pieniądza ogranicza się najczęściej do zaspokajania własnych potrzeb, a nie zabezpieczenia się na starość, kiedy już nie będziemy czynni zawodowo. Wiedza o finansach pozwoli nam godnie żyć i nie martwić się o bytowanie w pełnym komforcie na emeryturze.
O czym muszą wiedzieć Polacy?
Warto zdać sobie sprawę, jak ważna jest edukacja finansowa. Ta konieczna jest już na poziomie szkolnym. Dzięki temu zmniejszy się liczba zaciąganych zobowiązań, takich jak kredyt gotówkowy, a zwiększy wartość własnych środków.
Trzeba potwierdzić, że edukacja w zakresie zarządzania pieniędzmi dopiero u nas raczkuje. W szkołach organizowane są pierwsze lekcje a w mediach pierwsze kampanie. Dużą rolę odgrywają banki i widać wyraźnie, że nie zależy im jedynie na sprzedaży swoich produktów, ale również na zyskaniu świadomych klientów, dla których kredyt gotówkowy będzie finansową pomocą, a nie czynnikiem powodującym problemy.