W większości kuchni możemy napotkać lodówki wolnostojące. Biorąc pod uwagę ich zalety, nie jest to niczym dziwnym. Ale czy lodówki wolnostojące naprawdę nie mają żadnych wad? Trzeba przyznać uczciwie, że takie również są, jednak jest ich zdecydowanie mniej w stosunku do niewątpliwych korzyści dawanych przez tego typu urządzenia. Aby wszystko było klarowne, podsumujmy krótko wady i zalety lodówek wolnostojących.
Lodówki wolnostojące – wady
-
Konieczność czyszczenia – ponieważ lodówka nie przylega plecami do ściany, osadza się na niej kurz oraz brud, co wymaga czyszczenia raz na jakiś czas. Podobnie z obudową – jeżeli lodówka nie przylega bokami do innych mebli, mogą one z biegiem czasu pokryć się warstwą zanieczyszczeń, plam, itp.
-
Może nie pasować do zabudowy – jeśli mamy w kuchni zwartą zabudowę, mogą być trudność z dobraniem lodówki, która będzie do niej optymalnie pasować.
Lodówki wolnostojące – zalety
-
Mobilność – lodówka wolnostojąca nie jest przypisana do jednego miejsca, dlatego w każdej chwili może być przestawiona czy wyniesiona; ponadto przypadku awarii serwisantowi łatwiej dostać się do jej tylnej części, gdzie znajdują najczęściej wszystkie istotne dla prawidłowego funkcjonowania elementy
-
Szeroki wybór wymiarów i pojemności – lodówki wolnostojące to szeroki wybór zarówno wymiarów, jak i pojemności, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem modelu pasującego idealnie do posiadanej przestrzeni, a także wymagań dotyczących ilości przechowywanej w lodówce tego typu żywności
-
Regulowana długość nóżek – ułatwia poziomowanie lodówki przy jej ustawianiu
-
Możliwość zmiany koloru obudowy – zwykle kupujemy lodówkę pasującą kolorystycznie do aranżacji kuchni. Jeśli zmienimy kolorystykę pomieszczenia, nie oznacza to, że trzeba wydać pieniądze na kolejną lodówkę. Wystarczy nabycie odpowiedniej okleiny, aby całkowicie zmienić kolorystykę obudowy.
Dodatki, które mają znaczenie
Lodówki wolnostojące oferują również różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, ułatwiające ich codzienne użytkowanie. Dzięki technologii No Frost nie musimy obawiać się szronu lub lodu we wnętrzu komory, powłoka antybakteryjna chroni żywność przed pleśniami, grzybami i wirusami, możemy znaleźć także takie dodatki jak filtry pochłaniające zapachy czy system szybkiego schładzania. Często spotyka się programatory elektroniczne z możliwością ustawiania alarmów, trybów pracy, itp.
Lodówki wolnostojące mają także wygodne elementy praktyczne, jak np. uchwyty na butelki, regulowane balkoniki czy duże półki na warzywa i owoce. Zwiększają one znacznie komfort codziennego użytkowania lodówki.
Cena dopasowana do każdego budżetu
Lodówki wolnostojące są dostępne w szerokim rozstrzale cenowym – zaczynając od modeli poniżej 1000 złotych, kończąc na lodówkach kosztujących ponad 5 tysięcy. Umożliwia to znalezienie dobrego modelu, który będzie pasować do budżetu przeznaczonego na zakup. A ponieważ lodówka wolnostojąca nie wymaga montażu (zabudowania), nie ma żadnych związanych z tym, dodatkowych kosztów – po prostu stawia się ją w miejscu przeznaczenia i gotowe.