Blizny i przebarwienia po trądziku to problem, który spędza sen z powiek, nie tylko nastolatkom, ale też wielu dorosłym kobietom i mężczyznom. Choć nie mają żadnych konsekwencji zdrowotnych dla organizmu, to stanowią one duży kłopot natury estetycznej – widoczne “dziury” na skórze oraz plamy, odróżniające się kolorem od reszty twarzy, są na co dzień trudne do ukrycia nawet pod mocnym makijażem. Jak zatem możemy pozbyć się tego uciążliwego mankamentu – poprzez właściwą pielęgnację czy może inne zabiegi kosmetyczne?

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Potrądzikowe blizny na twarzy to zazwyczaj efekt niewłaściwej pielęgnacji zmian o odczynie zapalnym. Trądzik stanowi dla organizmu chorobę, przed którą musi się bronić tak samo, jak przed każdym innym schorzeniem. Układ odpornościowy zwalcza infekcję i wspomaga procesy gojenia się uszkodzonej tkanki, jednak naszym zadaniem jest usunięcie zalegających wokół niej martwych komórek oraz bakterii. Jeśli proces gojenia nie będzie przebiegał w prawidłowy sposób, zamiast nowo powstałej i zdrowej tkanki pojawi się blizna zanikowa w formie miejscowego zagłębienia. Głębokość i rozmiar tej “dziury” będzie oczywiście zależał od stopnia nasilenia trądziku oraz ogólnego przebiegu procesu gojenia.

Blizny i przebarwienia po trądziku – jak je odróżnić?

Czasami zdarza się tak, że pomimo prowadzenia odpowiedniej pielęgnacji i leczenia trądziku, na naszej twarzy i tak pozostaną widoczne blizny lub przebarwienia. Nie należy jednak mylić ze sobą tych dwóch problemów, bowiem objawiają się one inaczej, a przy tym wymagają innych sposobów leczenia.

  • Przebarwienie to plama o czerwonawym lub brązowawym zabarwieniu, powstająca wokół zagojonej zmiany, którą możemy usunąć przy pomocy wybranych kosmetyków rozjaśniających, zabiegów laserowych lub światła IPL.
  • Blizna potrądzikowa natomiast to trwała zmiana z wyraźną utratą tkanki o różnym kształcie oraz głębokości. W tym przypadku najlepiej starać się usunąć ten problem przy pomocy lasera, który wygładzi i ujednolici powierzchnię skóry na twarzy.

Leczenie blizny potrądzikowej laserem

Zabieg przy użyciu lasera jest jedną z najszybszych oraz najskuteczniejszych metod usuwania blizn potrądzikowych. Działanie lasera prowadzi do mikrouszkodzeń, pozostawiając wokół nich obszar nienaruszonej tkanki, która ułatwia i przyspiesza gojenie się skóry poddanej zabiegowi. Bardzo dobre wyniki w usuwaniu blizn osiąga zabieg RF Pixel, który pozwala na skuteczne i bezpieczne pozbycie się uporczywych blizn po trądziku przy wykorzystaniu energii fal radiowych wraz z fraksyjnymi mikrouszkodzeniami skóry – polecają specjaliści z Kliniki Esteticmed w Częstochowie i Bydgoszczy.

RF Pixel – jeden zabieg, wiele korzyści

Decydując się na zabieg usuwania blizn przy pomocy RF Pixel, możemy nie tylko pozbyć się nieestetycznych blizn potrądzikowych, ale też poprawić kondycję całej skóry twarzy – staje się ona gęstsza, jędrniejsza i widocznie wygładzona. Zabiegi laserowe sprawdzają się doskonale zarówno przy usuwaniu niedoskonałości w postaci blizn czy przebarwień, ale też w zmniejszaniu źródła problemu, czyli trądziku. Znaczną poprawę stanu skóry można zauważyć już po pierwszym zabiegu, jednak pełen efekt można osiągnąć po terapii, składającej się z około 2-3 sesji.

Jak uchronić się przed bliznami potrądzikowymi?

Problemom związanym z powstawaniem blizn potrądzikowych można z łatwością zapobiec, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednią wiedzę dotyczącą pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku. Zmiany trądzikowe, będące w trakcie gojenia, należy smarować preparatami, które zawierają w swoim składzie heparynę – zahamuje ona proliferację fibroblastów oraz nadmierną produkcję kolagenu, co pozwoli na stworzenie prawidłowej tkanki łącznej oraz zapobiegnie pojawianiu się blizn.

Więcej informacji o laserze RF Pixel oraz metodach usuwania blizn potrądzikowych znajdziesz na stronie: http://www.esteticmed.pl/zabiegi/rf-pixel