Wbrew pozorom, choroby serca u psów są bardzo popularną dolegliwością. Problemy z funkcjonowaniem układu krążenia mogą pojawiać się niezależnie od wieku, płci czy rasy naszego pupila. Są jednak osobniki narażone bardziej niż inne. Które psy mają większą skłonność do chorowania na serce i jakie są najczęstsze objawy?

Choroby serca u psów – grupa ryzyka

Pierwsza z grup zwierząt, która jest narażona na choroby serca to młode psy, w wieku od 2 do 12 miesięcy, które urodziły się już z wadami serca. W tym wypadku choroby serca od razu dają objawy kliniczne. Szczenięta od narodzin mogą być słabsze i mniejsze od rodzeństwa. Również wolniej rosną, są mniej aktywne, apatyczne i bardziej senne. Ale zdarza się również, że nawet szczenię z wrodzoną wadą serca nie wykazuje początkowo żadnych objawów choroby.

Choroby serca występują również u psów ras dużych, zwłaszcza w wieku od 4 do 8 lat. Psy te chorują najczęściej na kardiomiopatię rozstrzeniową, a wśród najbardziej narażonych ras wyróżnia się dobermany, dogi niemieckie, owczarki niemieckie oraz boksery. Psy chore są najczęściej osłabione, mają często wodobrzusze, a wyniszczenie organizmu postępuje. Trzecia grupa ryzyka to psy starsze małych ras, w wieku 7-14 lat, które najczęściej mają problemy z niedomykalnością zastawki dwudzielnej. Choroba ta występuje szczególnie u jamników, yorkshire i pudli.

Najczęstsze objawy

Początkowo trudno przypisać konkretne objawy do choroby serca. U psów występuje apatia, więcej śpią i są mniej aktywne. W przypadku starszych psów często objawy te utożsamiane są z wiekiem. Pies chory na serce szybciej się męczy, co szczególnie powinno nas zaniepokoić. Charakterystyczny dla chorób serca jest również kaszel – wilgotny i napadowy. Pojawia się zwłaszcza w stanie podniecenia – np. gdy pies cieszy się na widok właściciela czy gdy wychodzi na spacer. U psów, u których pojawia się wodobrzusze, charakterystyczne dla prawokomorowej niewydolności serca, właściciel powinien zauważyć powiększenie się obrysu brzucha.

Jeśli poszukujecie w Częstochowie weterynarza, zajrzyjcie na stronę http://duowet.net/. Więcej informacji o diagnostyce i leczeniu schorzeń znajdziecie tu: http://duowet.net/choroby-wewnetrzne-diagnostyka-i-leczenie-schorzen/.