Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że obecnie najpopularniejszym typem konta osobistego jest konto internetowe. Poznaj specyfikę tego rodzaju rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego. Zobacz jego rodzaje i sposoby zakładania.

Konto osobiste – internetowe daje możliwość dowolnego dysponowania zgromadzonymi środkami, a także kontrolowania stanu własnych finansów bez wychodzenia z domu. Dzięki takiemu rachunkowi można w szybkim czasie wykonać przelew, wpłacić pieniądze lub zrobić zakupy przez Internet. Tego typu usługi świadczą już prawie wszystkie banki obecne na rynku.

Typy konta internetowego

Konto internetowe jest rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym, który można obsługiwać poprzez kanał internetowy. Wyróżniamy dwa rodzaje kont internetowych:

  • konta wyłącznie internetowe, których obsługa odbywa się jedynie za pośrednictwem Internetu, również z wykorzystaniem innych metod zdalnego dostępu do konta (takich jak telefon, bankomaty czy kioski multimedialne). Rachunki takie prowadzone są przez banki internetowe, zwane wirtualnymi.
  • konta tradycyjne obsługiwane poprzez sieć stacjonarnych oddziałów bankowych, jak również za pośrednictwem kanału internetowego. Konta takie oferuje obecnie większość banków w Polsce.

 

Konto online a bezpieczeństwo?

Banki prowadzące obsługę rachunków za pośrednictwem kanału internetowego stosują kilkustopniowy system zabezpieczeń. Podstawowe zabezpieczenie stanowi szyfrowanie transmisji danych pomiędzy komputerem klienta a serwerem banku za pośrednictwem specjalnego protokołu SSL. Drugi stopień zabezpieczeń jest zróżnicowany w zależności od banku i obejmuje najczęściej: login, hasło oraz token, sms kody, klucz prywatny lub listę haseł jednorazowych.

 Jak założyć konto internetowe?

Aby założyć konto internetowe, należy złożyć wniosek na stronie internetowej wybranego banku. We wniosku należy podać wymagane przez bank informacje (między inymi PESEL, nr dowodu itp.). W zależności od procedury przyjętej przez bank, dokumenty aktywacyjne zostaną przesłane pocztą bądź za pośrednictwem kuriera. Pakiet aktywacyjny zawiera umowę otwarcia rachunku, którą należy podpisać i odesłać pocztą razem z kserokopią wymaganych dokumentów. W dalszych krokach należy zalogować się w systemie transakcyjnym danego banku używając do tego loginu i hasła przyznanego przez bank.

 

Płatność mobilna

Dodatkowo ogromną popularnością cieszy się obecnie aplikacja na telefon, która umożliwia płatność mobilną – oferta GOmobile. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz mieć przy sobie portfela ani karty. Wystarczy Ci jedynie telefon komórkowy! Szybko zapłacisz w wielu aplikacjach, sklepach internetowych i stacjonarnych. Do cech charakterystycznych tego rozwiązania należą:

  • bezpieczne logowanie za pomocą odcisku palca lub PIN-u,
  • brak opłat za korzystanie z płatności mobilnych,
  • łatwe i bezpieczne przelewy,
  • możliwość podglądu stanu konta bez konieczności logowania,
  • szybkie przelewy do ulubionych odbiorców.