Domy drewniane wymagają izolacji o wiele bardziej niż te z cegły, z uwagi na specyfikę materiału, z którego są wykonane i jego właściwości. Wcześniej czy później stwierdzamy więc, że czas na termomodernizację. Zanim jednak się jej podejmiemy, warto przeczytać ten poradnik, by krok po kroku sprawdzić, jak prawidłowo i efektywnie ocieplić budynek tego typu.

Zanim rozpoczniesz termomodernizację

Specyfika drewnianych domów sprawia, że nie mamy zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o metodę ocieplenia. Możemy więc zdecydować się na lekką suchą lub lekką mokrą. W zależności o tego, jaką wybierzemy, efekt końcowy i finalna jakość izolacji będą inne. Warto zaznaczyć, który materiał najlepiej sprawdzi się w ociepleniu domu drewnianego. Postawmy na stalową albo szklaną wełnę mineralną, która świetnie wyizoluje wnętrze domu, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych płyt – wykonanych z drewna i zmagnetyzowanych – zagwarantuje wyciszenie mieszkania.

Wełna mineralna jest porównywalna cenowo ze styropianem, jednak czas termoizolacji z jej pomocą jest dłuższy. W przypadku domu drewnianego, nie mamy za dużego wyboru jeśli chodzi o substrat na ocieplenie, więc tym samym musimy przygotować się na koszt, ale i na wysoką jakość termomodernizacji, która przyczyni się do oszczędności, chociażby na opale.

Izolacja wełną mineralną – dlaczego to najlepsza opcja?

Po pierwsze, wełna mineralna jest materiałem, który doskonale przepuszcza powietrze, czyli – innymi słowy – doskonale wietrzy zakamarki w ścianach. Jest oddychająca, więc między balami drewna, a warstwą dociepleniową, nie wystąpi wilgoć, grzyb czy szkodliwa pleśń. Po drugie, sprężyste włókna występujące w wełnie mineralnej, perfekcyjnie dopasowują ją do ścian z drewna. Wykorzystuje się ją również do ocieplenia połaci dachowych – „oddychająca” wełna z właściwościami termicznymi i niepalnymi, zapewnia bezpieczeństwo i szybko wysycha. To sprawia, że nie pojawia się ewentualna wilgoć, która może stanowić zagrożenie dla jakości i stabilności drewnianych elementów domu.

Chcesz wykonać termomodernizację domu z drewna? Firma, której specjalnością jest docieplenie budynków Częstochowa, fachowo się tym zajmie. O ich usługach przeczytasz na tej stronie internetowej: https://termobud.com.pl.