Budując nasz wymarzony dom lub remontując mieszkanie, chcemy, żeby prace przebiegały możliwie jak najszybciej i sprawnie. Wykończenie wnętrz musi być trwałe, funkcjonalne, a przede wszystkim estetyczne. Warto zatem rozważyć zastosowanie suchej zabudowy.

Co to jest sucha zabudowa wnętrz?

Metody suchej zabudowy polegają na tym, że nie wykorzystuje się do nich zapraw mokrych. Te przeznaczone są do tradycyjnych materiałów budowlanych, jak tynk gipsowy czy beton. Elementy suchej zabudowy mocuje się zwykle przy pomocy kleju lub mechanicznie. To one stanowią powierzchnię konstrukcji budynku, choć są też wykorzystywane np. do budowy ścianek działowych. Kiedyś sucha zabudowa polegała na mocowaniu drewnianych desek. Obecnie najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe. 

Jakie są zalety suchej zabudowy wnętrz?

Zanim wpiszemy w wyszukiwarkę „sucha zabudowa wnętrz Częstochowa” warto poznać jej główne walory. Na jej korzyść przemawia przede wszystkim prostota i szybkość wykonania. Realizacja polega głównie na zamontowaniu rusztu, docinaniu i przyklejaniu wybranych płyt oraz maskowaniu ich łączeń zwykle przy pomocy gipsu. Sucha zabudowa wnętrz nadaje się do wszystkich pomieszczeń, jest szczególnie polecana do tych z podwyższoną wilgotnością powietrza. Taki typ zabudowy trwa zdecydowanie krócej niż przy użyciu mokrej zaprawy. Uzyskania w ten sposób powierzchnia jest idealnie gładka i daje nieograniczone możliwości wykończenia: w kwestii malowania czy dekoracji możemy swobodnie pofantazjować.

Płyty gipsowo-kartonowe

To płaskie arkusze gipsu pokryte warstwą kartonu. Ich zamontowanie pozwala na uzyskanie równej, przystosowanej do dalszych prac powierzchni. Płyty gipsowo-kartonowe mają nie tylko wysokie parametry techniczne, ale stanowią też bardzo estetyczne rozwiązanie.

Płyty gipsowo-włóknowe

To właśnie je wykorzystuje się w pomieszczeniach silnie zawilgoconych, jak łazienki czy sauny. Powstaje z mieszanki gipsu (jakieś 80%) oraz włókien celulozowych. Płyty gipsowo-włóknowe są zdecydowanie twardsze niż gipsowo-kartonowe, dlatego są bardziej odporne na uszkodzenia.

Chcesz wykorzystać w swoim domu suchą zabudowę wnętrz? Zajrzyj na: https://termobud.com.pl/.