Spódnice są wybierane przez kobiety równie chętnie jak sukienki. Jednak kupując tę część garderoby w popularnych sieciówkach możemy być na 90% pewne, że nie stworzymy oryginalnej stylizacji. A dla pań nie ma nic gorszego, niż spotkać na ulicy kogoś ubranego tak samo. Ale jest na to sposób. Uszyjmy własną spódnicę! Potrzebny będzie odpowiedni materiał i pomysł.

Zwróć uwagę na układanie się materiału

Jeśli zależy ci na uszyciu lejącej się spódnicy, to wybierz miękki materiał. Żeby określić czy tkanina ma zdolność drapowania się, przyłóż go do siebie. Miękki, łatwo układający się materiał będzie zwisał, przybierając lekko zaokrąglone kształty. Z kolei zbyt sztywny materiał będzie odstawał od ciała i tworzył szeleszczące fałdy. Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.

Przegląd tkanin

Tkaniny mogą być wykonane z włókien naturalnych, sztucznych lub mieszanych. Każde z tych włókien ma swój indywidualny charakter. Do włókien naturalnych można zaliczyć cztery główne tkaniny: bawełnę, wełnę, len i jedwab. Ich główną zaletą są świetne właściwości absorbujące. Materiały te reagują na temperaturę i zmiany wilgotności, co ma niewątpliwy wpływ na komfort noszenia, a także dobrze się układają. Włókna sztuczne są cienkie, silne i giętkie. Należą do nich: poliester, akryl, nylon i sztuczny jedwab. Co prawda nie układają się one tak jak włókna naturalne i nie absorbują wilgoci, ale są bardzo elastyczne i odporne na zgniecenia. Z kolei tkaniny mieszane to zwykle połączenie dwóch lub kilku włókien sztucznych i naturalnych, np. bawełna poliestrowa.

Jakich tkanin użyć?

Spódnicę możemy wykonać z wielu materiałów, takich jak cienka wełna, miękka bawełna, krepa, poliester czy sztuczny jedwab. Wieczorowa odsłona to przede wszystkim atłas, jedwab, aksamit oraz tkanina chanel.
Do uszycia krótkiej, letniej spódniczki idealnie nada się lekka, jedwabista tkanina. Długą wersję spódnicy wykonamy przy pomocy kwiecistej krepy.
Gabardyna to klasyczny wybór na długą spódniczkę o linii trapezu. Ładnie się układa i jest prosta w szyciu. Wełna posłuży nam do stworzenia krótkiej spódniczki z rozcięciem – idealnej do pracy.
Wariantów jest wiele, z pewnością każda z pań znajdzie coś dla siebie.