Obecnie robienie zdjęć jest czynnością, bez której żadne ważne wydarzenie w naszym życiu nie może się odbyć. Jesteśmy wręcz uzależnieni od uwieczniania wspomnień. Można zrzucić to na karb braku wiary we własną pamięć. Jednak tworzenie albumów może służyć większemu dobru. To także świetny sposób na przekazywanie historii, opowieści, niepowtarzalnych zdarzeniem tym, którzy dopiero pojawią się w przyszłości.

Najbardziej znane są wszelkiego rodzaju atlasy geograficzne, czy te związane z biologią. Jednak równie dużą popularnością cieszą się te przedstawiające wszelkiej maści projekty artystyczne. Można obejrzeć obrazy, rzeźby czy arcydzieła architektoniczne. To także doskonałe świadectwo historii sportu.

Dobrym przykładem albumów jest książka „Unica. 100 najpiękniejszych samochodów”. Piękne fotografie wzbogacone o opisy, prowadzą czytelnika w podróż po niezwykłej historii motoryzacji. Jednocześnie zapewniając mu wiele wrażeń i emocji, związanych z najciekawszymi wydarzeniami dotyczących konkretnych marek.

Inną pozycją, która również może przyciągnąć wzrok uważnego odbiorcy jest album „Cuda Wszechświata”. To odmienna wyprawa od tej, którą przed chwilą opisano. Tym razem czytelnik wybiera się w podróż po Wszechświecie i jego niesamowitych zjawiskach oraz zaskakujących elementach. Dzięki tej pozycji odbiorca będzie miał szansę dać sobie chwilę refleksji nad własnym losem i miejscem w świecie.

Kolejną interesującą propozycją może być tytuł „Drogi i bezdroża monarchii elekcyjnej”. Następna publikacja wydana przez Dariusza Wizora, przedstawia sylwetki władców z okresu elekcyjnego. Prezentuje okoliczności i krótko charakteryzuje panowanie poszczególnych głów państwa. To wszystko zostało bogato połączone z ikonografią i napisane łatwym w odbiorze językiem. Tym razem jest to historyczna uczta dla duszy każdego, kogo ciekawią losy Rzeczypospolitej Polskiej w okresie panowania władców elekcyjnych.

Albumy są więc świetną alternatywą służącą przekazywaniu wiedzy, ale także przydatną formą w niesieniu swego rodzaju dziedzictwa przyszłym pokoleniom.