scienne szalunki

W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się wiele innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko przyspieszają pewne procesy, ale również wpływają pozytywnie na estetykę budynku. Wśród rozwiązań, które cieszą się obecnie dużą popularnością zarówno u inwestorów prywatnych, jak i dużych firm zajmujących się wznoszeniem niewielkich, ale i sporych rozmiarów obiektów cieszą się na przykład szalunki ścienne. Czym dokładnie są takie konstrukcje, jakie mają zalety i kiedy warto je wykorzystać? Podpowiadamy.

Czym są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne to tymczasowe konstrukcje, które służą do budowy betonowych elementów. Wersje ścienne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się do wznoszenia ścian. Obecnie firmy budowlane, a także inwestorzy indywidualni korzystają jednak nie tylko z szalunków ściennych, ale również stropowych, traconych oraz wielu innych rodzajów. Formy te pozwalają nadać pożądany kształt nie tylko ścianom, ale również innym elementem betonowym, takim jak schody, fundamenty, stropy czy ogrodzenia. Szalunki ścienne wykonywane są ze stali ocynkowanej lub innych metali, dzięki czemu można je wykorzystywać wielokrotnie w odróżnieniu od wersji drewnianych lub ze sklejki.

Zadaniem szalunków ściennych jest zapewnienie stabilności formy na czas wiązania betonu. Konstrukcje te zalewane są więc mieszanką betonu, a kiedy ten już zwiąże, wówczas są demontowane i mogą być umieszczone w innym miejscu, aby przy ich pomocy wykonać kolejną ścianę.

Zalety szalunków ściennych

Szalunki ścienne cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów stawiających domy jednorodzinne, jak i dużych firm budowlanych ze względu na szereg zalet, jakie gwarantuje to rozwiązanie. Szalunki ścienne na przykład na stronie: https://szalbud.pl/ dostępne są zarówno w wersjach używanych, jak i nowych. Elementy takie można również wypożyczyć. Do zalet tych konstrukcji zalicza się przede wszystkim szybkość wznoszenia ścian. Wykorzystując szalunki ścienne wykonane ze stali zamiast tradycyjnego deskowania, możemy w znacznie krótszym czasie postawić ściany. Wykorzystanie szalunków ściennych nie wymaga również dużego nakładu zasobów ludzkich, dzięki czemu korzystając z takich konstrukcji, możemy oddelegować pracowników do innych pilnych prac. 

Zobacz także: https://fish-one.pl/jakie-zalety-maja-rusztowania-uzywane/

Kiedy warto wykorzystać szalunki ścienne?

Bez wątpienia szalunki ścienne są niezastąpionym wsparciem na budowie. Z tego powodu warto wykorzystywać je nie tylko w przypadku dużych inwestycji, ale również podczas wznoszenia mniejszych obiektów. Konstrukcje takie są chętnie wykorzystywane przez inwestorów indywidualnych podczas wznoszenia ścian w domach jednorodzinnych. Wówczas montowane są szalunki ścienne przeznaczone do ręcznego mocowania. Z kolei duże firmy budowlane również bardzo często wykorzystują szalunki ściany ze względu na oszczędność czasu i zasobów ludzkich. Przedsiębiorstwa, które dysponują odpowiednim sprzętem, mogą wykorzystywać szalunki ścienne przeznaczone do montażu na przykład dźwigiem. Takie konstrukcje świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji, na przykład budowy sporych rozmiarów obiektów czy osiedli mieszkaniowych.