Idea życia zero waste zakłada, że nie produkujemy zbędnych śmieci, a przedmioty, które już posiadamy wykorzystujemy ponownie lub utylizujemy w bezpieczny sposób. W dzisiejszych czasach większość rzeczy mamy na wyciągniecie ręki, dlatego często zapominamy o tym, jaki jest rzeczywisty koszt ich wytworzenia – zużycie wody, uszczuplanie zasobów surowców, transport, a w rezultacie większość z nich i tak trafia do kosza po pierwszym użyciu. Czas z tym skończyć!

Zero waste – od czego zacząć?

Moda na życie less waste i zero waste to najlepsze, co mogło nas spotkać. Wystarczy jedynie zrezygnować z zakupów, które są nieprzemyślane i wybierać takie przedmioty, które są idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz wytworzone z trwałych materiałów. Życie w zgodzie z naturą to korzystanie z jej zasobów, ale nie marnowanie tego, co zużywamy. Sprawdź, jakie przedmioty warto kupić, by służyły przez wiele lat i doskonale zastąpiły te, które są zazwyczaj przeznaczone go jednorazowego użytku. 

Kubki termiczne zamiast jednorazowych 

Jeżeli lubisz zawsze mieć pod ręką gorącą kawę – wcale nie musisz rezygnować z odwiedzenia ulubionej kawiarni. Wystarczy jedynie, by przed kolejnym wyjściem zabrać ze sobą kubek termiczny. Coraz więcej kawiarni przystępuje do akcji less waste i daje zniżki klientom, którzy przynoszą własne kubki termiczne. A gdy nie masz czasu na odwiedzenie lokalu, możesz w takim kubku zabrać pyszną kawę przyrządzoną w domowym zaciszu.

Bawełniane woreczki na warzywa

Niejednokrotnie trafiają się nam  w życiu takie sytuacje, kiedy niespodziewanie zaglądamy do sklepu spożywczego i przy okazji robimy małe zakupy. Plastikowe reklamówki na warzywa? Zapomnij o nich! Wystarczy, że w torbie zawsze będą pod ręką bawełniane woreczki. Są niezwykle trwałe i mogą być prane po każdym użyciu. To najprostszy sposób na to, aby bez wyrzutów sumienia kupić kilka dodatkowych warzyw czy owoców. Oferowane przez sklepy reklamówki są zazwyczaj nietrwałe i mało ekologiczne.

Szczoteczka bambusowa

To chyba najpopularniejszy przedmiot, od którego większość z nas zaczyna ograniczenie plastiku w naszym codziennym życiu. Bambusowa szczoteczka nieznacznie różni się od tej z tworzywa sztucznego – jest równie lekka, poręczna i wygodna w użytkowaniu. Jej główna zaleta to mniejsza szkodliwość dla środowiska – bambus jest łatwiejszy w utylizacji, natomiast jego pozyskiwanie niesie za sobą mniejsze szkody dla naszej planety, gdyż jest to roślina, która rośnie w zaskakującym tempie. 

Jeżeli szukasz wskazówek dotyczących życia w zgodzie z naturą – sprawdź stronę sklepu https://www.minieco.pl.