imagesStarzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Rozpoczyna się mniej więcej w momencie przekroczenia 25. roku życia i towarzyszy nam, kobietom, przez wszystkie kolejne lata. Tak, starzenie się skóry jest nieuchronne. Jednak to tylko od nas samych zależy jakiego tempa te zmiany nabiorą.

Profilaktyka skóry dojrzałej

Cera dojrzała charakteryzuje się utratą elastyczności i pojawieniem się zmarszczek. Aby jak najbardziej opóźnić pojawienie się takich zmian na skórze, warto trzymać się kilku zasad polecanych przez lekarzy dermatologów:

  • Chroń się przed słońcem! Częsta i długotrwała ekspozycja na promienie UV powoduje zaburzenia pigmentacji. Po długim przebywaniu na słońcu, skóra może nabrać żółtego odcienia i wypełnić się przebarwieniami. Ponadto może dojść do nieprawidłowego rogowacenia naskórka, przez co pojawią się rozszerzone pory, zaskórniki, a nawet zmiany naczynkowe.
  • Prowadź zdrowy tryb życia. To, w jaki sposób przebiega nasza codzienność ma znaczny wpływ na kondycję skóry. Jedzenie w pośpiechu o nieregularnych porach, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nadużywanie kawy, siedzący charakter pracy, brak ruchu, niedotlenienie, odwodnienie, odmrożenia, poparzenia, zarwane noce, stres, łzy, to wszystko zostawia ślad na naszym ciele. Dlatego też skóra dojrzała potrzebuje więcej troski, niż skóra młodej kobiety.
  • Stosuj kosmetyki przeciwdziałające starzeniu się skóry. Promieniowanie UV oraz wolne rodniki przyspieszają proces starzenia, dlatego też warto jest stosować kremy hamujące negatywne skutki ich działania.

Pielęgnacja cery dojrzałej

Kobiety, które przekroczyły 50. rok życia mają do dyspozycji ogromny wybór kosmetyków pielęgnacyjnych do swojej cery. Skład chemiczny produktów do skóry dojrzałej powinien być bogaty w substancje odżywcze i zawierać składniki niezbędne do pobudzenia procesów regeneracji głębokich warstw skóry. Wybierając kosmetyki przeciwzmarszczkowe 50+ warto zwrócić uwagę na ich formułę.

Preparaty do cery dojrzałej powinny czerpać moc z natury. Pierwiastkami szczególnie docenianymi w kosmetyce 50+ są wapń i magnez. Wapń intensywnie regeneruje naskórek, wzmacnia tkankę podskórną, a także nie dopuszcza do przesuszenia się skóry. Z kolei magnez, jako pierwiastek energii, aktywuje całe mnóstwo enzymów komórkowych, wspomaga przemianę węglowodanów i tłuszczów, a także pobudza do  życia komórki, poprzez stymulowanie ich wzrostu. Regularnie używając kremów z wapniem i magnezem zadbasz o odpowiednie napięcie skóry twarzy oraz widocznie wysmuklisz jej owal.

Kosmetyki dla pań po pięćdziesiątce nie mogą się obejść bez lipsomów – maleńkich drobinek, które przenoszą witaminy i substancje odżywcze do najgłębszych warstw naskórka. Dzięki lipsomom unieszkodliwiane są wolne rodniki, witamina C pobudza produkcję kolagenu, retinol wspomaga odnowę komórek, a witamina E przeciwutlenia i poprawia nawilżenie skóry.

Ważnym składnikiem kremów do cery dojrzałej są także fitohormony, czyli związki roślinne z dzikiego ryżu czy słonecznika, które opóźniają proces starzenia się. Ponadto pod ich wpływem skóra staje się bardziej ukrwiona, odżywiona i dotleniona. Fitohormony mają także zbawienny wpływ na wory pod oczami, które potrafią niemal całkowicie wydrenować.

Problemy cery dojrzałej

Wiele kobiet po 50. roku życia skarży się, że oprócz pogłębiających się zmarszczek, na ich twarzach pojawiają się także liczne przebarwienia. Ciemne plamki na skórze powstają w wyniku zaburzeń pracy melanocytów – komórek wytwarzających naturalny barwnik skóry, czyli melaninę. Przebarwienia, podobnie jak proces starzenia się, są nieuniknione. Jednak dzisiaj można skutecznie sobie z nimi poradzić. Aby rozjaśnić przebarwienia warto zastosować specjalne kremy depigmentacyjne z kwasem kojowym lub azelainowym. Można także skorzystać z zabiegów w gabinetach kosmetyczych – mikrodermabrazji lub peelingu kawitacyjnego – które złuszczą martwe komórki naskórka, a tym samym pobudzą go do regeneracji.

Więcej na stronie: http://www.laroche-posay.pl/uroda/zobowi%C4%85zanie-la-roche-posay/b.aspx